EKLEMLERİMİZİ NASIL GÜÇLENDİRİRİZ?

  • Home
  • EKLEMLERİMİZİ NASIL GÜÇLENDİRİRİZ?

EKLEMLERİMİZİ NASIL GÜÇLENDİRİRİZ?

Yapılan araştırmalar kolajenin eklem rahatsızlıklarına iyi geldiğini işaret ediyor. Ancak dışarıdan vücuda alınan kolajenin fayda sağlaması için hidrolize edilmesi, yani en küçük parçalarına (peptitlerine) bölünmüş olması gerekir. Neochondro İntrartikuler enjeksiyon eklem rahatsızlıklarına iyi gelen Kolajen Three Peptid içermektedir. 

Kolajen içeren ürünler, kas-iskelet sisteminin ağrılı hastalıklarında değişik bölgelere enjeksiyon yolu ile uygulanan yeni bir yöntemdir. Bu bio ürünlerin lokal uygulamasının amacı, uygulama yapılan bölgeyi yenilemek,  güçlendirmek, tedavi etmek ve korumaktır.

Kıkırdak, bağ doku,  eklem kapsülü gibi yoğun kolajen içeren yapıların dıştan kolajen enjekte edilmesi ile etkilenmiş olan bu yapılarda mekanik güçlenme sağlanır.

Eklemlerde hissedilen ağrının en önemli nedeni eklem içi ve eklem dışı yapıların gevşemesidir. Bu yapıların gevşemesi sonucu eklemlerin fizyolojik olmayan yönlere hareketi meydana gelebilir. Bu da destek dokunun daha çabuk yıpranmasına ve kıkırdak fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir. Kolajen tedavisi, fizyolojik eklem hareketlerinden ileri gelen ağrıları ve postüre bağlı oluşan ağrıları da azaltabilmektedir.

Kollajen tedavisi; sırt-omurga-eklem ağrıları, kas ve yumuşak doku ağrıları, fibromiyalji (kulunç), eklem ve bağ doku travmaları, osteoporoz, artroz, osteokondroz, gut hastalığı, periartrit ağrılar, boyun-sırt ve bel fıtıkları, bel boyun düzleşmesi, romatizma ve artrit hastalıkları, eklem ve kemik ağrıları, spor travma ve yaralanmalarının hızlı iyileşmesine ve kas -bağ dokusunun korunmasına yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı eklemlerde sinoviyal sivi denilen kayganlastirici bir madde bulunur. Boylece kemiklerin birbiri uzerinde kayması saglanir. Sinovyal sıvı, ayni zamanda şok emici özelliktedir. Diz kireçlenmesi (osteoartrit) olan kişilerde sinovyal sıvının düzgün işlemesini sağlayan bir molekül olan hyalunorik asit bozulur, sinovyal sıvı incelir, kıvamını kaybeder. Hyalunorik asitin kaybı eklem ağrısı ve tutukluğu artırır. 

Eklem içine Hyalunorik Asit Enjeksiyonları ( Viskosuplemantasyon olarakda bilinirler) uzun süredir dünyada kireçlenme tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Hyalunorik Asit tedavisini diz kireçlenmeleri için onaylamıştır. Bu tedavi kalça, omuz, ayak bileği gibi farklı eklemlerin kireçlenmesinde de kullanılır. Biriken bilimsel kanıtlar ve klinik tecrübeler diz kireçlenmesinde Hyalunorik Asit ve Kolajen tedavisinin hastalarda yararlı olduğunu göstermektedir. 

Referanslar:
Bellamy N. Campbell J, Robinson V, Gee T, Bourne R, Wells G, Viscosuplamentation for the treatment of osteoarthritis of knee. Cochrane Database Syst Rev. 2006 Apr 19:(2):CD005321

  • Paylaş

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katıl

Yeni ürünlerimizden haberdar olmak için bültenimize katılabilirsiniz.